Quin material és equivalent a X2CrNi18-9?
Apr 03, 2026
Deixa un missatge
Quin material és X2CrNi18-9?
X2CrNi18-9 (número de material 1.4307) és un acer inoxidable austenític de baix-carboni, àmpliament reconegut com l'equivalent estàndard europeu d'AISI 304L. Aquest material presenta una excel·lent soldabilitat, una bona resistència a la corrosió (especialment en estat soldat) i és adequat per a aplicacions d'alta temperatura de fins a 550 graus. Es pot processar en diverses formes pràctiques de producte, com ara plaques, bobines, canonades, barres i cables.
Quin material és equivalent a X2CrNi18-9?
X2CrNi18-9 (número de material 1.4307) és equivalent a AISI 304L. Es tracta d'un acer inoxidable austenític de baix-carboni que sovint es coneix com 304L o SUS304L (estàndard japonès). S'utilitza per millorar la resistència a la corrosió (especialment després de la soldadura) en comparació amb 304/1.4301, i sovint té una doble certificació amb 304L.
X2CrNi18-9 Composició química (%)
| Element | C | Si | Mn | P | S ① | Cr | Ni | N |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| min | - | - | - | - | - | 17.5 | 8 | - |
| màx | 0.03 | 1 | 2 | 0.045 | 0.03 | 19.5 | 10 | 0.11 |
X2CrNi18-9 Propietats mecàniques
| Diàmetre d (mm) | Condició o tractament tèrmic | Resistència a la tracció σb MPa |
Punt de rendiment σs MPa |
Elongació a la fractura (o allargament) δ % |
Energia d'impacte absorbida KV2 J |
|---|---|---|---|---|---|
| d Menor o igual a 160* | +AT | 450~680 | Major o igual a 175 | Major o igual a 45 | Major o igual a 100 |
| d Menor o igual a 35* | +C700 | 700~850 | Major o igual a 350 | Major o igual a 20 | Major o igual a 80 |
| d Menor o igual a 25** | +C800 | 800~1000 | Major o igual a 500 | Major o igual a 12 | Major o igual a 80 |
X2CrNi18-9 Propietats físiques
| Mòdul elàstic estàtic a diferents temperatures (graus) | Coeficient d'expansió tèrmica entre 20 graus i diverses temperatures | Conductivitat tèrmica | Capacitat calorífica específica | Resistivitat | |||||||||||||
| 20 | 100 | 200 | 300 | 400 | 500 | 600 | 700 | 800 | 100 graus | 200 graus | 300 graus | 400 graus | 500 graus | 600 graus | 20 graus | 20 graus | 20 graus |
| GPa | 10-6 K-1 | W/m.K | J/kg.K | Ω.mm2/m | |||||||||||||
| 200 | 194 | 186 | 179 | 172 | 165 | - | - | - | 16 | 16.5 | 17 | 18 | 18 | n.a. | 15 | 500 | 0.73 |
| na: no hi ha valors disponibles |
Límit de rendiment mínim a temperatures elevades (en l'estat-de lliurament)
| Designació del material | Tractament tèrmic condició |
Diàmetre d mm |
Mínim 0,2%-resistència de prova Rp0.2en MPa a una temperatura (en graus) de: | |||||||||||||
| Nom | Número | 50 | 100 | 150 | 200 | 250 | 300 | 350 | 400 | 450 | 500 | 550 | 600 | 650 | ||
| X2CrNi18-9 | 1.4307 | +AT | d Menor o igual a 160 | 164 | 145 | 130 | 118 | 108 | 100 | 94 | 89 | 85 | 81 | 80 | - | - |
Resistència a la tracció mínima a alta temperatura en l'estat{0}}de lliurament
| Designació del material | Tractament tèrmic condició |
Diàmetre d mm |
Resistència a la tracció mínima Rmen MPa a una temperatura (en graus) de: | |||||||||||||
| Nom | Número | 50 | 100 | 150 | 200 | 250 | 300 | 350 | 400 | 450 | 500 | 550 | 600 | 650 | ||
| X2CrNi18-9 | 1.4307 | +AT | d Menor o igual a 160 | 440 | 410 | 380 | 360 | 350 | 340 | 340 | 330 | - | - | - | - | - |
Energia d'absorció d'impacte mínima a baixa temperatura (longitudinal)
| Designació del material | Tractament tèrmic condició |
Diàmetre d mm |
Energia de fractura mínima en flexió per xoc (en J) (exemplars ISO-V) a una temperatura (en graus ) de: | ||||||||||||||||
| Nom | Número | -270 | -196 | -160 | -140 | -120 | -110 | -100 | -90 | -80 | -70 | -60 | -50 | -40 | -20 | 0 | +20 | ||
| X2CrNi18-9 | 1.4307 | +C700 | d Menor o igual a 35 | - | 50 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 80 |
Tractament tèrmic de productes conformes a aquesta norma europea
| Designació del material | Tractament tèrmic condició |
Normalització, extinció o recuit en solució temperatura grau |
Tipus de refredament① |
temperat o precipitació tractament (i temps) grau |
|
| Nom | Número | ||||
| X2CrNi18-9 | 1.4307 | +AT | 1000 a 1100 | w,a② | - |
Com és la resistència a la corrosió de 1.4307?
1.4307 és un acer inoxidable austenític ultra-baix en carboni. El seu avantatge principal rau en la seva excepcional resistència a la corrosió intergranular; en particular, manté un nivell molt alt de resistència a la corrosió fins i tot després de la soldadura, sense necessitat de tractament tèrmic posterior. Prevé eficaçment la corrosió a la majoria dels entorns atmosfèrics industrials i urbans, classificant-se com un acer inoxidable comú amb una resistència a la corrosió excepcional.
L'acer inoxidable 1.4307 presenta una bona soldabilitat
L'acer inoxidable 1.4307 està dissenyat específicament per aconseguir una soldabilitat excepcional, cosa que el fa especialment adequat per a aplicacions de-plaques gruixudes. El seu contingut de carboni extremadament baix (menor o igual al 0,03%) minimitza la precipitació de carburs de crom durant la soldadura, garantint així una excel·lent resistència a la corrosió intergranular sense necessitat de tractament tèrmic post-soldadura.
Mecanització d'acer inoxidable 1.4307
L'acer inoxidable 1.4307 (AISI 304L) és un acer inoxidable austenític de baix-carboni que presenta una mecanització moderada a bona. A causa de la seva baixa tendència d'enduriment al treball-, és més fàcil de tallar que l'acer inoxidable 304 estàndard; no obstant això, per evitar l'enduriment de la superfície, el mecanitzat encara requereix l'ús d'eines afilades, una velocitat d'alimentació constant i un cabal elevat de fluid de tall.
L'acer inoxidable 1.4307 és magnètic?
L'acer inoxidable 1.4307 (AISI 304L) no és magnètic en el seu estat de recuit estàndard perquè és un aliatge austenític. No obstant això, pot esdevenir lleugerament magnètic després de treballar en fred (com ara estirar o doblegar) o soldar, ja que aquests processos poden induir un canvi de fase, augmentant lleugerament la seva permeabilitat magnètica.
Quina diferència hi ha entre l'acer inoxidable 1.4307 i 1.4306?
1,4306 (X2CrNi19-11) i 1,4307 (X2CrNi18-9) són acers inoxidables austenètics de baix carboni (tipus 304L) amb una excel·lent soldabilitat. La diferència principal és que 1.4306 és més altament aliat, conté níquel més alt i crom lleugerament més alt, el que resulta en una resistència a la corrosió superior i millors propietats d'embotit profund.
Aplicacions
Indústria d'aliments i begudes: equips de fabricació de cervesa, maquinària de processament de lactis, línies de producció d'aliments.
Indústria química: dipòsits d'emmagatzematge, sistemes de canonades, intercanviadors de calor.
Indústria farmacèutica: reactors, canonades de sala blanca.
Arquitectura i decoració: baranes, suports de mur cortina, interiors d'ascensor.
Electrodomèstics: Aigüeres de cuina, vaixella, estris de cuina.
1.4307 Proveïdor d'acer inoxidable
Plaques: bobines-laminades en fred,-laminades en calent-plaques-a-pesades (gruix: 0,3 mm - 100 mm).
Barres: barres rodones, barres hexagonals, barres quadrades (acabat negre o dibuix brillant).
Tubs: tubs sense soldadura, tubs soldats.
Perfils: barres angulars, barres de canal, barres planes.

GNEE té una àmplia experiència en transport internacional, amb una xarxa de serveis que abasta més de 70 països d'arreu del món. Utilitzem embalatges professionals-inclosos caixes de fusta, marcs de ferro o palets-que compleixen els estàndards de transport marítim. Tots els productes van acompanyats d'un certificat de prova de materials (MTC) d'acord amb la norma EN 10204 3.1.


Enviar la consulta






