Quines són les especificacions de la canonada d'acer inoxidable 304?
Mar 26, 2026
Deixa un missatge
Quina és l'especificació de la canonada d'acer inoxidable 304?
L'acer inoxidable 304 és un aliatge de crom-níquel versàtil i austenític (normalment 18% Cr, 8% Ni) conegut per una excel·lent resistència a la corrosió, conformabilitat i un contingut màxim de carboni del 0,08% (0,03% per a 304L). Té un punt de fusió de 1450 graus, un mòdul d'elasticitat de 193 GPa i s'utilitza àmpliament en equips alimentaris, estris de cuina i aplicacions arquitectòniques.
Quins són els estàndards per a canonades d'acer inoxidable 304?
La composició química i les propietats mecàniques de les canonades d'acer inoxidable 304 es regeixen principalment per les normes ASTM, incloent ASTM A312 (tubs sense soldadura/soldat), ASTM A269 (tubs de servei general) i ASTM A270 (tubs sanitaris). Aquests estàndards garanteixen un contingut mínim de crom del 18% i un contingut mínim de níquel del 8%, proporcionant així una excel·lent resistència a la corrosió; a més, la seva resistència a la tracció normalment supera els 515 MPa.
Quin gruix té la canonada Schedule 40 SS 304?
El gruix de la paret de la canonada Schedule 40 SS 304 varia segons la mida nominal de la canonada, que va des de 0,068 polzades (1,73 mm) per a una canonada d'1/8 polzada fins a 0,500 polzades (12,7 mm) per a una canonada de 12 polzades.
Dimensions del tub d'acer inoxidable 304
| Mida nominal de canonada (NPS) | Diàmetre exterior (mm) | Gruix de paret SCH 10S (mm) | Gruix de paret SCH 40S (mm) | Gruix de paret SCH 80S (mm) | Aprox. Pes (kg/m) SCH 40S |
|---|---|---|---|---|---|
| 1/2" (15 mm) | 21.3 | 2.11 | 2.77 | 3.73 | 2.27 |
| 3/4" (20 mm) | 26.7 | 2.11 | 2.87 | 3.91 | 3.00 |
| 1" (25 mm) | 33.4 | 2.11 | 3.38 | 4.55 | 4.08 |
| 1 1/4" (32 mm) | 42.2 | 2.11 | 3.56 | 4.85 | 5.66 |
| 1 1/2" (40 mm) | 48.3 | 2.11 | 3.68 | 5.16 | 6.35 |
| 2" (50 mm) | 60.3 | 2.11 | 3.91 | 5.54 | 8.57 |
| 2 1/2" (65 mm) | 73.0 | 2.77 | 4.78 | 6.02 | 12.19 |
| 3" (80 mm) | 88.9 | 2.77 | 5.49 | 7.62 | 15.85 |
| 4" (100 mm) | 114.3 | 2.77 | 6.02 | 8.56 | 21.13 |
| 6" (150 mm) | 168.3 | 3.38 | 7.11 | 10.97 | 33.36 |
| 8" (200 mm) | 219.1 | 4.19 | 8.56 | 12.70 | 50.84 |
| 10" (250 mm) | 273.0 | 5.16 | 10.97 | 15.09 | 75.29 |
| 12" (300 mm) | 323.9 | 5.49 | 12.70 | 16.66 | 98.65 |
Composició química de canonades d'acer inoxidable 304
| Element | Contingut típic (%) | Interval estàndard (%) |
|---|---|---|
| Carboni (C) | 0,08 màx | 0.04 – 0.08 |
| Manganès (Mn) | 2,00 màx | 1.00 – 2.00 |
| Fòsfor (P) | 0,045 màx | Menor o igual a 0,045 |
| Sofre (S) | 0,03 màx | Menor o igual a 0,03 |
| Silici (Si) | 1,00 màx | 0.75 – 1.00 |
| Crom (Cr) | 18.0 – 20.0 | 18.0 – 20.0 |
| Níquel (Ni) | 8.0 – 10.5 | 8.0 – 10.5 |
| Nitrogen (N) | 0,10 màx | Menor o igual a 0,10 |
| Ferro (Fe) | Balanç | Balanç |
Notes:A continuació, la composició químicaNormes ASTM A312 / EN 10216-5per a canonades d'acer inoxidable 304.
Propietats mecàniques del tub d'acer inoxidable 304
| Propietat | Valor |
|---|---|
| Resistència a la tracció (MPa) | 515 – 720 |
| Resistència de rendiment (0,2% de compensació, MPa) | Major o igual a 205 |
| Elongació (%) | Major o igual a 40 |
| Duresa (HRB) | 70 màx |
| Mòdul d'elasticitat (GPa) | 193 – 200 |
| Ratio de Poisson | 0.27 – 0.30 |
| Conductivitat tèrmica (W/m·K) | 16.2 |
| Punt de fusió (grau) | 1400 – 1450 |
Quina és la densitat de la canonada d'acer inoxidable 304?
La densitat de la canonada d'acer inoxidable 304 sol ser de 7,93 g/cm³ (o 7.930 kg/m³), amb variacions habituals que oscil·len entre 7,9 g/cm³ i 8,0 g/cm³. Aquesta densitat estàndard s'utilitza per calcular pesos per a aplicacions estructurals, com ara sistemes de canonades en indústries de processament d'aliments, química i construcció.
és magnètica la canonada 304 ss?
La canonada d'acer inoxidable 304 és generalment no-magnètica en el seu estat recuit a causa de la seva estructura de cristall austenític. No obstant això, pot esdevenir feblement magnètic després del treball en fred (com plegar, estirar o estampar) o soldar, ja que aquests processos poden alterar la microestructura per formar petites quantitats de martensita.
Quina diferència hi ha entre les canonades d'acer inoxidable 304 i 304L?
La diferència principal entre les canonades d'acer inoxidable 304 i 304L és el contingut de carboni: 304 té un màxim de 0,08%, mentre que 304L ("L" per baix en carboni) té un màxim de 0,03%. Aquest carboni més baix en 304L evita la precipitació de carbur durant la soldadura, millorant la resistència a la corrosió dels components soldats. 304 és més fort, mentre que el 304L és millor per a la soldadura.
Quines són les aplicacions de la canonada d'acer inoxidable 304?
Processament d'aliments i begudes: a causa de la seva naturalesa no-porosa i la seva resistència als àcids alimentaris, la canonada 304 és estàndard a les lleteries, cerveseries, cellers i línies de processament d'aliments.
Fontaneria i abastament d'aigua: s'utilitza àmpliament per al transport d'aigua potable, en estacions de tractament d'aigües residuals i en aplicacions sanitàries per la seva alta resistència a l'oxidació.
Processament industrial i químic: adequat per al transport de productes químics i gasos corrosius en entorns industrials, com ara plantes de processament químic.
Indústria del petroli i del gas: s'utilitza en refineries i plantes petroquímiques per a la manipulació de materials a temperatures i pressions variables.
Si teniu requisits específics del projecte-per a canonades d'acer inoxidable 304, us convidem a fer una comanda. GNEE manté un inventari important de-productes més venuts entre els quals escolliu. Disponibles tant en formes sense costures com soldades, aquestes canonades es poden processar per complir amb les vostres especificacions exactes. Per obtenir dades de composició química detallada o per sol·licitar mostres gratuïtes, poseu-vos en contacte amb la nostra fàbrica immediatament. Oferim preus competitius i un servei excepcional.
Els nostres productes s'embalen amb paper impermeable i fleix d'acer, que compleixen els requisits estàndard d'exportació per al transport marítim{0}}per la qual cosa són adequats per a diversos mètodes d'enviament; Les opcions d'embalatge personalitzades també estan disponibles a petició.


Enviar la consulta






